Okey’in Tanıtımı

Türk Okeyinin Tanıtımı

Türk Okey’i yüzyıllardır Türkiye’de oynanan bir kağıt oyunudur, Türk Okey’i kanal okey olarak da adlandırılır. İran ve Hindistan’da oynanan Farsça Rama oyunundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Oyun aynı zamanda “Rumi”, “Rummi”, “Rummie” veya sadece “Rummy” olarak da bilinir. Oyun, her oyuncuya standart 52 kartlık bir desteden 10 kart dağıtılmasıyla başlar. Oyuncular daha sonra istenmeyen kartları yüzleri aşağı bakacak şekilde masaya koyarak ve tekrar on karta sahip olana kadar stok yığınından yenilerini çekerek atarlar. Bir oyuncu bir seferde sadece bir kartı masadaki başka bir kartın üzerine yerleştirebilir; iki veya daha fazla kart oynamak istiyorlarsa, önce bir kart oynamaları gerekir

Türk Okeyinde Nasıl Kazanılır

Oyunun amacı löve alarak tüm kartları kazanmaktır. İki tür kart vardır – koz ve koz olmayan. Oyun belirli bir oyuncunun dağıtıcı olmasıyla başlar. Dağıtıcı desteyi karıştırır ve her oyuncuya 13 kart dağıtır. Kalan kartlar yüzü aşağı bakacak şekilde önünde duran destenin üstüne yerleştirilir. Solunda oturan kişiden başlayarak, her oyuncu koz ya da koz olmayan bir kart istemelerine bağlı olarak destenin üst ya da alt kısmından birer kart alır. Oyuncular her iki kısımdan da istedikleri kadar kart alabilirler, ancak bir istisna vardır: fazladan bir koz kartı alırsanız ve ortağınız zaten bir koz kartı almışsa, bir koz olmayan kartı geri vermek zorundasınız.

Türk Okeyinde Nasıl Kumar Oynanır?

Türk Okey oyunu dünyanın birçok yerinde popüler olan bir kart oyunudur. Bir dizi kartla oynanır ve amaç elinizdeki tüm kartlardan kurtulmaktır. Bu oyunu örneğin poker veya blackjack gibi diğer oyunlardan farklı kılan şey, kasa avantajı olmamasıdır. Bu, oyun sırasında yapılan bahislerde para kaybedemeyeceğiniz anlamına gelir.Türk Okey, iki ila altı oyuncu ile oynanabilen bir oyundur. Sadece bir şans oyunu değil, aynı zamanda bir beceri oyunudur. Oyunun amacı, elindeki tüm kartlardan ve masada önündeki kartlardan kurtularak dışarı çıkan ilk oyuncu olmaktır. Türk Okey’i için gereken beceriler, hangi kartların oynandığını hatırlamak, sayma ve matematik becerileri, olasılık hesaplamak ve hızlı karar vermektir. 

canalokey or turkish rummy