Canak Okey nasil oynanir

kids playing boardgames

Çanak okey Türkiye’de popüler bir masa oyunudur. Türkiye’nin milli oyunu olarak da bilinir. Oyun Batı’daki dama veya dama oyunlarına benzer, ancak bazı farklılıkları vardır. Ve canak okey, kültürel farklılıkları paylaşan tek oyundur.

 

Oyunun amacı, taşlarınızla rakibinizin tüm taşlarının üzerinden atlayarak onları ele geçirmektir. Rakibinin tüm taşlarını ele geçiren veya rakibini daha fazla hamle yapamayacak şekilde engelleyen oyuncu oyunu kazanır. Bu oyunda arkadaşınızı kazanmak gerçekten eğlenceli, sırf oyunu kaybettiği için arkadaşınıza çok gülebilirsiniz. Masa oyunlarını ve kart oyunlarını bir yatırım kaynağı olarak parayla da oynayan insanlar var.

 

İlk oyuncu taşlarından birini tahtanın kenarındaki herhangi bir boş kareye yerleştirmeli, ardından başlangıç noktasından en az üç kare uzakta ve her iki oyuncudan da başka bir taşın yanında olmayan boş bir kareye doğru düz bir çizgide hareket ettirmelidir. Canak okeydeki en önemli kural, her oyuncunun rakibinin taşını kendi taşlarından biriyle üzerinden atlayarak ele geçirmesidir.

 

Bu kuralın tek istisnası şah ya da vezir oynarken tahtadaki herhangi bir taşı ele geçirebilmenizdir (diğer şah ya da vezir hariç). Bu makalenin amacı size canak okey oynamayı, canak okeyde nasıl kazanacağınızı ve oyununuzu nasıl geliştirebileceğinize dair bazı genel ipuçlarını öğretmektir.

 

Canak okey masa oyunları sadece arkadaşlarınızla, ailenizle veya kardeşlerinizle oynayabileceğiniz bir oyun değil, aynı zamanda hayatta yeni insanlar tanımanız için de harika bir şans, etrafınızdaki herkesi birlikte oyunun tadını çıkarmaya getiren harika bir oyun, canak okey sayesinde artık sıkılmayacaksınız. Canak okey dünya çapında mevcuttur, sadece Türkiye’de değil, Türkiye şu anda da oynamaya devam etse de, canak okey oynamayı bilen birçok başka ülke de var, örneğin Hindistan insanların hala canak okey oynadığı bir yer ve hala diğer masa oyunları ve kart oyunları da oynuyorlar!  

Masa oyunları aile ve arkadaşlarla kaliteli zaman geçirmenin harika bir yoludur. Eğlenmenin harika bir yolu olmasının yanı sıra, masa oyunları oynamak zihinsel sağlığınız için de faydalıdır.

Masa oyunları insanların strateji ve mantık gibi bilişsel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca insanların takım çalışması ve iletişim gibi sosyal becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olurlar. Masa oyunları çocuklar için bir eğitim aracı olarak veya yetişkinler için bir terapi aracı olarak kullanılabilir.

Masa oyunları oynamanın stres seviyelerini azaltmak ve öz saygıyı artırmak gibi ruh sağlığının birçok yönünü iyileştirdiği gösterilmiştir. Günümüzde hepimizin bildiği gibi, kendilerini strese sokan ve hayatlarında yarattıkları düşünceler yüzünden depresyona giren çocuklar için bile mümkündür, ayrıca sosyal kaygıdan muzdarip çocuklar da vardır, masa oyunu kesinlikle yardımcı olabilecek bir şeydir.

Çanak Okey Oyunu

Tıpkı normal okey oyununda olduğu gibi, kaseye başlamak için 4 kişiye ihtiyaç vardır. Oyunun genel amacı taşları hızlı bir şekilde dizmek ve eli erken bitirmektir. Sayılar 1’den 13’e kadardır. Dört farklı renk vardır ve her ikisi de aynı renktir. Taşlar kırmızı, sarı, siyah ve mavidir. Toplamda 106 taş vardır. Ayrıca iki adet sahte taş vardır.

boardgame filled with rocks