Canak Okey masa oyunlarının tanıtımı

canaokey boardgames picture 1

Canakokey masa oyunlarının tanıtımı Canakokey, Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri oynanan bir Türk masa oyunudur. Oyun bir tahta, 4 ahşap jeton ve 16 küçük parçadan oluşur. Oyunun amacı, jetonunuzu tahtanın etrafında dolaştırmak ve ev alanınıza geri dönmektir. Dört jetonu da kendi alanında olan oyunu kazanır. Canakokey masa oyunu kuralları ve yönergeleri Oyun, her oyuncunun bir renk seçmesi ve ardından taşını başlangıç karelerinden birine yerleştirmesiyle başlar.

 Canakokey iki ila dört oyuncu için bir masa oyunudur. Oyunun amacı, dört taşınızı da tahtanın etrafında dolaştırmak ve eve ilk önce dönmektir. Oyuncular sırayla bir zar atar ve aşağıdaki kurallara uyarak taşlarını herhangi bir yönde o kadar boşluk ilerletirler: -Rakibin taşının üzerine gelirseniz onu yakalar ve başlangıç noktasına geri gönderirsiniz. -Kendi parçanıza inerseniz, eve geri dönmek zorundasınız -Boş bir alana inerseniz, hareket edin Canak Okey masa oyunları ile kumar oynanabilir mi? Canakokey, zar ve kartlarla oynanan bir masa oyunudur. Oyun, Türk matematikçi, bilim insanı ve eğitimci Hacı Selim tarafından icat edilmiştir. Oyun turlar halinde oynanır. En yüksek zar değerini atan oyuncu her turda ilk sırayı alır ve zar atarak turda kendi sırası olacak sayıyı elde etmeye başlar.

Oyuncu daha sonra üç eylemden birini gerçekleştirebilir:
 1) Yeni bir sayı elde etmek için zar atar
 2) Desteden bir kart çekin veya
 3) Sıralarını başka bir oyuncuya devredebilirler.

Eğer bu eylemlerden herhangi birini yapmak istemezlerse, tekrar zar atarak ve öncekinden daha düşük bir sayı elde ederek sıralarını başka bir oyuncuya geçirmelidirler. Canakokey, Türkiye’de popüler olan bu masa oyunlarından biridir. Kökeni Hindistan’a dayanan Yılanlar ve Merdivenler’in Türk versiyonudur. Hindistan kökenli olmasına rağmen, bugüne kadar hem Türkiye hem de Hindistan kültürleri Cana Okey masa oyunlarına dahil olmuştur.

canal okey boardgames